INETSERVIS

Buying guide – jaki dysk SSD wybrać?

wybor dysku ssd

Na swoich komputerach każdego dnia gromadzimy bardzo duże ilości danych. Najczęściej są to dokumenty, zdjęcia czy filmy, ale również gry. Ilość przechowywanych danych oczywiście zależy od wielu czynników. Niestety może dojść do sytuacji, w której ilość wolnego miejsca na dysku komputera może okazać się niewystarczająca. Wpływ na taką sytuację mogą mieć rosnące wymagania użytkowników, ale też rozwój technologiczny. Jak postępować w sytuacji, gdy dodatkowa ilość wolnego miejsca na dysku jest nam niezbędna? W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na dysk SSD. W naszym poradniku dowiesz się, jaka pojemność dysku SSD jest najlepsza.

Czym jest dysk SSD?

Zastanawiasz się, czym właściwie jest dysk SSD? To nic innego jak nośnik półprzewodnikowy, który wykorzystuje pamięć flash. Oczywiście dysk SSD zwykle nie jest urządzeniem, którego zakup rozważamy już na samym początku. W końcu aktualnie dostępne laptopy i komputery są w stanie zapewnić nam optymalną ilość miejsca do przechowywania ważnych danych. Niestety często ma to miejsce kosztem wydajności urządzenia. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku gier: wiele z nich posiada duże wymagania sprzętowe, co bezpośrednio przekłada się na konieczność wykorzystania wolnego miejsca na dysku.

Jaki dysk SSD wybrać – na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się, jaka pojemność dysku SSD jest najlepsza, ale tak naprawdę nie wiesz, na co zwrócić uwagę, jeśli interesuje Cię dysk SSD, na przykład do gier? Istotny okaże się chociażby interfejs, czyli informacja o typie złącza. Jeśli interesuje Cię dysk SSD do gier, optymalnym wyborem mogą być dyski SSD M.2 NVMe o interfejsie PCIe 4.0. To znacznie lepsze parametry szybkości przesyłu danych niż w przypadku modeli SATA.

Co więcej, niezależnie od tego, czy interesuje nas dysk SSD do komputera stacjonarnego, czy też do laptopa, bardzo istotna jest prędkość odczytu i zapisu danych. Jaki dysk SSD kupić? Zwróć uwagę również na wydajność energetyczną oraz możliwie największą pojemność. O jakiej pojemności dysk SSD wybrać? Tutaj wiele zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli zależy Ci na dużej ilości wolnego miejsca do przechowywania, rozważ dysk SSD 2 TB lub 4 TB.

Jaki dysk SSD kupić?

W dalszym ciągu zastanawiasz się, o jakiej pojemności dysk SSD wybrać? Odpowiednia ilość wolnego miejsca na dysku ma bardzo duże znaczenie, jednak nie jest to jedyny parametr, na który powinniśmy zwracać uwagę. Oprócz pojemności warto ocenić interfejs, klasę wydajności czy prędkość odczytu i zapisu danych. To wszystko ma kluczowy wpływ na to, jak dobrze będzie służył Ci nowy dysk SSD. Interesujące propozycję dysków SSD znajdziesz w ofercie marki Samsung. Możesz wybierać spośród modeli wręcz stworzonych dla graczy czy programistów.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.